Materiály na vany

Materiály na vany

Druhy van

Sprcha nebo vana? Nebo obojí? Pro ty, kteří se rádi naloží do vany s horkou vanou, jsme připravili přehled nejčastějších druhů materiálů používaných při výrobě.

Akrylátové vany – asi nejrozšířenějším materiálem pro výrobu van se v dnešní době stává akrylát. Výroba spočívá ve tvarování akrylátu formami a následném vyztužení sklolaminátem. Mezi hlavní výhody patří malá hmotnost, dobrá tvarovatelnost, izolační vlastnosti a probarvitelnost. Není tedy problém si nechat vanu vyrobit v jakémkoliv odstínu. Zmínit musíme také dobrou opracovatelnost při instalaci příslušenství (baterie, sprchy atd.)

Smaltované vany z litiny – klasika která si stále drží své místo na trhu. Vany ze smaltované litiny jsou velmi pevné a tvarově stálé. Mají také velmi dobré izolační vlastnosti a tím pádem Vám vydrží voda déle teplá. Mezi nevýhody patří velká hmotnost a také omezené možnosti tvarování.

Smaltovaná ocel – evolucí k litinovým vanám jsou vany z oceli. Mají nižší hmotnost a umožňují vytvořit více tvarů. Vyrábějí se v tloušťce 2 – 3,5 mm. Mají ale o něco horší izolační vlastnosti.

 

Quaryl – materiál vyvinutý firmou Villeroy & Boch. Materiál spojuje to nejlepší z pružnosti akrylátu a pevnosti kamene. Umoňuje vytváření tvarů, které by dříve byli nemožné (ostré hrany nebo naopak zaoblené křivky). Materiál je samonosný a nepotřebuje tedy přidaný sklolaminát.

 

Litý mramor (vaničky) – jedná se o směs pryskyřic a práškového minerálu, která se následně odlévá do požadovaného tvaru. Používají se hlavně jako vaničky do sprchových koutů. Materiál se vyznačuje vysokou pevností a odolností.

 

Mezi další materiály, používané pro výrobu van bychom mohli zmínit i dřevo, kámen či měď.A i když jsou tyto vany velmi krásné, jejich podíl na trhu je minimální.

MUEBLES Koupelny